Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Czy sprzedający powinien bać się due diligence nieruchomości

Czy sprzedający powinien bać się due diligence nieruchomości

W celu udzielenia rzetelnej odpowiedzi na tak postawione pytanie w pierwszej kolejności należy wykazać czym jest due diligence nieruchomości. Jest to proces, w którym potencjalny nabywca dokonuje dogłębnej analizy prawnej nieruchomości, zanim dojdzie do jej zakupu. Sprzedający może obawiać się tego procesu, nie tylko w sytuacji, gdy świadomie ukrywa wady prawne nieruchomości. Pogłębiona analiza due diligence może ujawnić wady prawne nawet te, o których dotychczasowy właściciel nie wiedział. Ujawnienie takich wad może skutkować niższą ceną transakcyjną lub nawet całkowitym jej uniemożliwieniem.

Due diligence nieruchomości jest korzystne dla obu stron transakcji. Dzięki temu procesowi, potencjalny nabywca ma pewność, że dokonuje dobrego wyboru, a sprzedający, że transakcja zostanie sfinalizowana bez przeszkód. 

Jest kilka sposobów, aby sprzedający mogli przygotować się do procesu due diligence nieruchomości. Przede wszystkim, powinni oni zgromadzić wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt własności, mapy, plany i wszelkie decyzje administracyjne. Ponadto, powinni oni przeprowadzić niezbędne naprawy i konserwacje, aby zminimalizować ryzyko wykrycia wad fizycznych lub innych problemów z nieruchomością.

W procesie due diligence nieruchomości ważne jest również, aby sprzedający byli otwarci na pytania i prośby potencjalnego nabywcy podczas jego trwania. Im bardziej sprzedający współpracują i udzielają odpowiedzi, tym mniej prawdopodobne jest, że transakcja zostanie anulowana lub opóźniona.

Niezbędne do dokonania prawidłowej oceny stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem jest przeprowadzenie procesu due diligence nieruchomości. Może być to trudny proces dla sprzedającego, niemniej jednak jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji dla potencjalnego nabywcy.

Skontaktuj się

nieruchomosci przepisy
O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Czy sprzedający powinien bać się due diligence nieruchomości.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zajrzyj do sklepu

Zadzwoń: 795-846-132