Wersja polska Wersja angielska
2
Jesteś tutaj: Oferta Kooperatywa mieszkaniowa

Kooperatywa mieszkaniowa

Kooperatywa mieszkaniowa jest formą organizacji i prowadzenia procesu inwestycyjnego. Powstaje w celu realizacji danej inwestycji, a po jej zakończeniu dochodzi do jej rozwiązania. Członkowie kooperatywy, którzy są zarazem jej właścicielami, decydują o sposobie użytkowania nieruchomości oraz o jej finansowaniu. Kooperatywa mieszkaniowa działa na zasadzie współwłasności. Jej członkowie solidarnie odpowiadają za poprowadzenie inwestycji, a nie jej późniejsze utrzymanie. 

Kooperatywa mieszkaniowa jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego wynajmu mieszkania lub zakupu na własność. Członkowie kooperatywy mogą swobodnie decydować o wynajmie swoich mieszkań, a także po wcześniejszym zawiązaniu wspólnoty mogą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania nieruchomością. Dlatego jest to ciekawy sposób inwestowania własnych środków finansowych. 

Członkowie kooperatywy mieszkaniowej nabywają grunt od gminy w przetargu, w którym nie może wziąć udział deweloper. Należy jednak mieć na uwadze, że gmina nabywa prawo pierwokupu do nieruchomości przez okres 20 lat. Kooperatywa mieszkaniowa jest również ciekawą opcją dla osób, które chcą uczestniczyć w budowie ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych projektów mieszkaniowych. 

Warto jednak pamiętać, że bycie członkiem kooperatywy mieszkaniowej wiąże się z pewnymi obowiązkami i odpowiedzialnością za koszty wybudowania nieruchomości. Dlatego przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do kooperatywy, należy dokładnie zapoznać się z jej statutem i zasadami działania.

Skontaktuj się

nieruchomosci
O mnie

O mnie

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

nieruchomosci przepisy

Umowa o kooperatywie mieszkaniowej

Umowa o kooperatywie mieszkaniowej to dokument, który reguluje zasady współpracy między członkami kooperatywy mieszkaniowej. Dobrze napisana umowa jest ważna z uwagi na fakt, że określa prawa i obowiązki stron oraz zasady funkcjonowania kooperatywy.  W umowie warto uwzględnić m.in. ryzyko utraty płynności finansowej jednego z członków kooperatywy mieszkaniowej. 

Umowa o kooperatywie mieszkaniowej powinna zawierać m.in:

  • informacje o celach i zadaniach kooperatywy,
  • zasady nabywania i zbywania udziałów,
  • zasady finansowania działalności kooperatywy,
  • zasady zarządzania i kontrolowania działalności kooperatywy,
  • zasady postępowania w przypadku rozwiązania kooperatywy.

W umowie o kooperatywie mieszkaniowej powinny być uwzględnione nie tylko przepisy dotyczące kooperatyw, ale także te, które dotyczącą nieruchomości.

Ważne jest, aby umowa o kooperatywie mieszkaniowej była przygotowana przez prawnika od nieruchomości, aby uniknąć nieporozumień, problemów prawnych  oraz ograniczyć ryzyka związane z odpowiedzialnością jej członków. 

Skontaktuj się

Kooperatywa mieszkaniowa – wsparcie Kancelarii LexInvest

Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej LexInvest wspierają klientów przy procesie inwestycji w oparciu o kooperatywę mieszkaniową w zakresie, m.in.:

  • analizy prawnej nieruchomości gruntowej, 
  • analizy dokumentów pod finansowanie inwestycji,
  • postepowań administracyjnych,
  • prowadzenia procesu inwestycyjnego, w szczególności: pozyskiwania wszelkich zgód, decyzji, zezwoleń itp.
  • negocjacji.

Wsparcie ekspertów prawnych w zakresie nieruchomości jest niezbędnym elementem podczas realizacji wszelkich zamierzeń inwestycyjnych. 

Skontaktuj się

adwokat warszawa

dobry adwokat

Kooperatywa mieszkaniowa koszty

Koszty związane z kooperatywą mieszkaniową są podzielone między jej członków, którzy ponoszą odpowiedzialność za wybudowanie budynku.

Jednym z głównych kosztów związanych z kooperatywą mieszkaniową jest opłata związana z samym udziałem w procesie inwestycyjnym. Opłata ta jest różna w zależności od projektu i może być opłacana w gotówce lub posiłkując się kredytem na warunkach preferencyjnych. Dodatkowym kosztem może być także zakup gruntu od gminy, na którym będzie realizowana inwestycja.

Największym kosztem jest opłata za wybudowanie budynku. Członkowie kooperatywy mogą ponosić je w częściach równych lub jeśli ustalą inaczej tylko część członków może płacić za budowę lokalów, a reszta może wnieść świadczenie niepieniężne np. w postaci know-how.

W przyszłości członkowie kooperatywy mieszkaniowej mogą zawiązać wspólnotę i wówczas ponosić koszty związane z administracją i zarządzaniem nieruchomością, m.in. opłaty za usługi prawne, księgowe lub zarządzanie nieruchomością.

Skontaktuj się

Zajrzyj do sklepu

Adres

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa
Zadzwoń i zapytaj o nasze usługi w Warszawie

Telefon

Zadzwoń: 795-846-132

Email

biuro@lexinvest.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek:
9.00 - 17.00
Sobota - Niedziela:
nieczynne

Opinie

Polityka opinii
Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 1 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności

795-846-132

biuro@lexinvest.pl

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa

SOCIAL MEDIA

NA SKRÓTY

OFERTA