Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Pozwolenie na budowę - jak uzyskać? Kiedy potrzebne?

Pozwolenie na budowę - jak uzyskać? Kiedy potrzebne?

Kiedy niezbędne jest pozyskanie pozwolenia na budowę

Pozyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędne w sytuacji, gdy planujesz nową budowę lub chcesz znacznie zmodyfikować istniejącą. To wymóg prawny mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji, zgodności z przepisami budowlanymi i ochrony środowiska. Pozyskanie omawianej decyzji jest konieczne, gdy projekt obejmuje zmiany w strukturze, układzie funkcjonalnym, a także kiedy dotyczy obszarów chronionych, np. zabytków czy terenów wodnych. W procesie pozyskiwania decyzji należy mieć na uwadze procedury administracyjne (często trudne do zrozumienia) oraz terminy. Profesjonalna pomoc prawnika od nieruchomości w tym procesie pomaga uniknąć opóźnień, problemów prawnych oraz zapewni prawidłową realizację planów budowlanych. Skonsultuj się z naszym zespołem, aby skutecznie prowadzić swoje projekty zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Kiedy nie trzeba pozyskiwać pozwolenia na budowę?

Jak wskazują przepisy prawa budowanego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2. Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy jednorodzinne do 70 m² - jedynie na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę.

Co grozi Inwestorowi za brak pozwolenia na budowę. 

Brak pozwolenia na budowę niesie za sobą poważne konsekwencje prawne i finansowe dla inwestora. Brak decyzji może prowadzić do konieczności dokonania rozbiórki i zapłaty grzywny. Naruszenie przepisów budowlanych może prowadzić do poważnych opóźnień, straty reputacji i konfliktów sąsiedzkich. Pozyskanie decyzji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa to fundament trwałego i udanego przedsięwzięcia budowlanego. 

Dołącz do newslettera

Jak długo należy czekać na wydanie decyzji?

Prawo budowlane wskazuje termin 65 dni na wydanie decyzji administracyjnej. Należy jednak pamiętać, że ten termin może się wydłużyć w sytuacji, gdy wniosek okaże się niekompletny. W przypadku gdy organ nie wyda decyzji w ustawowym terminie możliwe jest nałożenie na niego grzywny.

Jaki jest organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę?

Organem I instancji do wydania pozwolenia na budowę jest starosta. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki przewidziane prawem budowlanym, wówczas organem I instancji jest wojewoda. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej w procesie uzyskania pozwolenia na budowę?

Wybierając kancelarię adwokacką Lex Invest, zyskujesz ekspertów w dziedzinie prawa budowlanego, którzy poprowadzą Cię przez zawiłe procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę. Nasze doświadczenie pozwoli Ci uniknąć błędów i opóźnień, zapewniając skuteczne i zgodne z prawem rozwiązania. Pomożemy zrozumieć wymogi prawne, przygotujemy kompleksową dokumentację i będziemy reprezentować Cię w kontaktach z organami administracji. Skorzystaj z naszej wiedzy i zaoszczędź czas oraz nerwy w procesie budowlanym.

Jakie są korzyści skorzystania z doradztwa prawnego adwokata od nieruchomości w procesie uzyskania pozwolenia na budowę.

Nasz zespół pomoże Ci osiągnąć cel bezpiecznie i efektywnie. Skorzystaj z naszego profesjonalizmu, by Twój projekt budowlany przebiegł zgodnie z planem. 

Wsparcie prawnika od nieruchomości z Kancelarii Lex Invest obejmuje:

  1. analizę dokumentacji, 
  2. przygotowanie wniosków,
  3. uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień,
  4. reprezentację przed organami administracji.

Umów się na konsultację

O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Pozwolenie na budowę - jak uzyskać? Kiedy potrzebne?.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zajrzyj do sklepu

Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 12 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności

795-846-132

biuro@lexinvest.pl

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa

SOCIAL MEDIA

NA SKRÓTY

OFERTA