Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Oferta Kooperatywa mieszkaniowa Kooperatywa mieszkaniowa Poznań

Kooperatywa mieszkaniowa Poznań

Inicjowanie procesu inwestycyjnego przez grupę przyszłych mieszkańców jest tym, co wyróżnia budynki mieszkalne realizowane przez osoby działające w formule kooperatywy mieszkaniowej. Osoby te biorą również czynny udział w procesach decyzyjnych w ramach projektowania i realizacji inwestycji mieszkaniowej.

Obecnie w Polsce powstało już kilka budynków, w przypadku których inwestorami były osoby działające w formule kooperatywy mieszkaniowej. Tego typu inwestycje znacznie ograniczają koszty związane z jej realizacją. Spowodowane jest to tym, że część prac członkowie kooperatyw wykonują we własnym zakresie i nie płacą marży zysku podwykonawcom i deweloperom. Dotychczasowe doświadczenia kooperatyw wskazują, że jest możliwe obniżenie kosztów budowy w stosunku do nabycia mieszkania od dewelopera nawet do ok. 20-30%.

Ustawa o kooperatywie mieszkaniowej Poznań

Jak wskazuje art. 1 ustawy o kooperatywie mieszkaniowej jej celem jest umożliwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych przez grupy obywateli współdziałających w celu samodzielnego zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. W szczególności instrumentem realizacji tego celu jest dostęp na preferencyjnych zasadach do nieruchomości gminnych (przetarg ograniczony, ew. bonifikata w cenie). Istotne jest też to, że nie jest ona przeznaczona dla deweloperów. Jak wskazuje ustawa podstawową wytyczną dotyczącą prowadzenia działalności w formule kooperatywy mieszkaniowej jest to, że członkowie kooperatywy współdziałają w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej (art. 4). W projekcie wskazano dwie możliwości, z jakich może skorzystać grupa osób zainteresowanych działaniem w tej formule. Działalność taka może być zainicjowana i prowadzona na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej.

Skontaktuj się

magdalena reverse
O mnie

O mnie

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

lexinvest wroclaw

Obsługa prawna kooperatywy mieszkaniowej Poznań

Usługa prawnicza dla członków kooperatywy może być przydatna w wielu kwestiach związanych z jej funkcjonowaniem. W zależności od potrzeb, Kancelaria LexInvest może świadczyć pomoc prawną członkom projektu np. w poniższych aspektach:

  • przygotowywanie i weryfikowanie umów i aktów prawnych związanych z funkcjonowaniem kooperatywy,
  • reprezentowanie przed sądami i innymi instytucjami,
  • udzielanie porad prawnych z zakresu prawa spółdzielczego oraz innych dziedzin prawa, które dotyczą funkcjonowania kooperatywy,
  • pomoc w rozwiązywaniu sporów między członkami kooperatywy lub między spółdzielnią a innymi podmiotami,
  • doradztwo w zakresie kwestii podatkowych związanych z działalnością spółdzielni,
  • analizowanie i ocenianie projektów aktów prawnych, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie.

Warto zauważyć, że kooperatywa mieszkaniowa może skorzystać z usług prawniczych na zasadach umowy zlecenia lub stałej obsługi prawnej. Wybór formy współpracy zależy od potrzeb i oczekiwań kooperatywy oraz od rodzaju zadań, jakie będą wykonywane przez adwokata.

Skontaktuj się

Zajrzyj do sklepu

Adres

ul. Półwiejska 17
61-888 Poznań
Zadzwoń i zapytaj o nasze usługi w mieście Poznań.

Telefon

Zadzwoń: 795-846-132

Email

biuro@lexinvest.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 17.00
Sobota: 8.00 - 13.00

Opinie

Polityka opinii
Zadzwoń: 795-846-132