Pani Mecenas doradzała mi przy kupnie apartamentu inwestycyjnego nad morzem. Do analizy przesłałem umowę deweloperską i przyszłą umowę najmu. W raporcie wskazano aż kilkanaście rekomendacji zmian. Po negocjacjach deweloper zgodził się na wprowadzenie najważniejszych modyfikacji, dzięki czemu mam pewność, że to dobra inwestycja. Polecam Panią Magdalenę Durlik-Olszewską, jako specjalistkę w swojej dziedzinie.
Kooperatywa mieszkaniowa Poznań
Inicjowanie procesu inwestycyjnego przez grupę przyszłych mieszkańców jest tym, co wyróżnia budynki mieszkalne realizowane przez osoby działające w formule kooperatywy mieszkaniowej. Osoby te biorą również czynny udział w procesach decyzyjnych w ramach projektowania i realizacji inwestycji mieszkaniowej. Obecnie w Polsce powstało już kilka budynków, w przypadku których inwestorami były osoby działające w formule kooperatywy mieszkaniowej. Tego typu inwestycje znacznie ograniczają koszty związane z jej realizacją. Spowodowane jest to tym, że część prac członkowie kooperatyw wykonują we własnym zakresie i nie płacą marży zysku podwykonawcom i deweloperom. Dotychczasowe doświadczenia kooperatyw wskazują, że jest możliwe obniżenie kosztów budowy w stosunku do nabycia mieszkania od dewelopera nawet do ok. 20-30%. Ustawa o kooperatywie mieszkaniowej PoznańJak wskazuje art. 1 ustawy o kooperatywie mieszkaniowej jej celem jest umożliwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych przez grupy obywateli współdziałających w celu samodzielnego zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. W szczególności instrumentem realizacji tego celu jest dostęp na preferencyjnych zasadach do nieruchomości gminnych (przetarg ograniczony, ew. bonifikata w cenie). Istotne jest też to, że nie jest ona przeznaczona dla deweloperów. Jak wskazuje ustawa podstawową wytyczną dotyczącą prowadzenia działalności w formule kooperatywy mieszkaniowej jest to, że członkowie kooperatywy współdziałają w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej (art. 4). W projekcie wskazano dwie możliwości, z jakich może skorzystać grupa osób zainteresowanych działaniem w tej formule. Działalność taka może być zainicjowana i prowadzona na podstawie umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej.
|
![]() |

O mnie
Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.
Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.
![]() |
Obsługa prawna kooperatywy mieszkaniowej PoznańUsługa prawnicza dla członków kooperatywy może być przydatna w wielu kwestiach związanych z jej funkcjonowaniem. W zależności od potrzeb, Kancelaria LexInvest może świadczyć pomoc prawną członkom projektu np. w poniższych aspektach:
Warto zauważyć, że kooperatywa mieszkaniowa może skorzystać z usług prawniczych na zasadach umowy zlecenia lub stałej obsługi prawnej. Wybór formy współpracy zależy od potrzeb i oczekiwań kooperatywy oraz od rodzaju zadań, jakie będą wykonywane przez adwokata.
|
Kooperatywa mieszkaniowa Warszawa
Kooperatywa mieszkaniowa Wrocław
Kooperatywa mieszkaniowa kraków
AdresGłówna siedziba: ul. Górnośląska 2, 00-444 Warszawa |
Telefon |
|
Godziny otwarciaPoniedziałek - Piątek: 7.00 - 17.00 |