Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Kooperatywa mieszkaniowa a dom wielorodzinny

Kooperatywa mieszkaniowa a dom wielorodzinny

Przeprowadzenie procesu budowlanego w kooperatywie mieszkaniowej i budowa domu wielorodzinnego przez dewelopera to dwa popularne rodzaje prowadzenia inwestycji budowlanych, które można spotkać w miastach i aglomeracjach. Mimo że oba służą do celów mieszkaniowych, istnieją między nimi pewne różnice. W tym artykule omówimy te różnice oraz zalety i wady obu rodzajów nieruchomości.

Kooperatywa mieszkaniowa jest instytucją zmierzającą do wybudowania budynku mieszkalnego. Jego mieszkańcy wspólnie realizują inwestycję, własnym staraniem i własnymi środkami finansowymi. Członkowie kooperatywy są właścicielami budynku, mogą również po wybudowaniu być członkami spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza całą nieruchomością. Każdy mieszkaniec płaci miesięczną opłatę czynszową, która pokrywa koszty utrzymania budynku, takie jak rachunki za energię, wodę, gaz i inne usługi.

Z kolei dom wielorodzinny to budynek mieszkalny wybudowany przez dewelopera, a następnie sprzedany poszczególnym osobom. Jego mieszkańcy mają oddzielne tytuły własności. Każdy właściciel ma prawo do sprzedaży swojego mieszkania lub wynajmu. Właściciele domów wielorodzinnych tworzą wspólnotę mieszkaniową, która zarządza nieruchomością, ale każdy właścicieli jest odpowiedzialny za utrzymanie swojego mieszkania.

Główną zaletą kooperatywy mieszkaniowej jest to, że mieszkańcy samodzielnie realizują inwestycję zatem jej wykonanie jest mniej kosztowne od inwestycji realizowanej przez dewelopera, który dolicza sobie marże za wykonanie. Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość uzyskania kredytów na realizację inwestycji w kooperatywie na preferencyjnych warunkach.

Budowa domów wielorodzinnych przez dewelopera może być bardziej kosztowne, właśnie z uwagi na doliczaną do budowy marżę, ale właściciele nie muszą angażować się w proces budowy. Ponadto, podejmowanie decyzji dotyczących utrzymania i remontów wymaga porozumienia między właścicielami mieszkań, co może czasem być trudne.

Prowadzenie zamierzenia inwestycyjnego w kooperatywie mieszkaniowej i budowa domu wielorodzinnego przez dewelopera to dwa różne rodzaje nieruchomości, z różnymi zaletami i wadami. Kooperatywa oferuje mieszkańcom niskie koszty budowy. Z kolei budowa domu wielorodzinnego przez dewelopera może być bardziej kosztowna, ale mniej angażująca czas przyszłych właścicieli. Obie formy mają swoje wady i zalety. Ostatecznie, wybór zależy od preferencji i sytuacji każdego indywidualnego mieszkańca.

O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Kooperatywa mieszkaniowa a dom wielorodzinny.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zajrzyj do sklepu

Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 45 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności

795-846-132

biuro@lexinvest.pl

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa

SOCIAL MEDIA

NA SKRÓTY

OFERTA