Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Czy bańka na rynku nieruchomości pęknie w 2021?

Czy bańka na rynku nieruchomości pęknie w 2021?

Bańka cenowa na rynku mieszkaniowym

Czym jest bańka cenowa na rynku nieruchomości? Jest to inaczej bańka spekulacyjna. Samo napędzający się proces wzrostu lub spadku cen nieruchomości. Ma charakter przejściowy, co do zasady po okresie stosunkowego szybkiego wzrostu następuje równie szybki spadek. Mając na uwadze tę definicję można przypuścić, że obecny wzrost cen nieruchomości na rynku spowodowany pandemią SARS-CoV-2 również spadnie. Niemożliwe jest jednak obecnie wskazanie jednego konkretnego terminu.

Od lutego do grudnia 2020 r Polacy wycofali 1/3 pieniędzy z lokat. Przed lutym 2020 r. Polacy na lokatach trzymali 295 mln PLN natomiast w grudniu 2020 r. było to już 209 mln PLN. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niski albo zerowy zysk powstały z ulokowania środków finansowych na lokatach. Jak wskazują analizy ekonomiczne nieruchomości są jedną z bezpieczniejszych miejsc lokowania oszczędności. Ceny za nieruchomości systematycznie rosną. Mimo tego, że bańka cenowa powoduje systematyczny wzrost kosztów zakupu nieruchomości to i tak w dalszym ciągu lokowanie w nie pieniędzy przynosi zyski. Dodatkowo zjawisko potęgują inwestorzy, przekonani wizją łatwego zarobku.

Bańka nieruchomości

Wprawdzie nie każdy wzrost cen powoduje narastanie bańki cenowej, to z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że mamy obecnie na rynku polskim bańkę cenową nieruchomości. Do takiego stanu przyczyniły się m.in. obecne stopy procentowe NBP. W 2020 r. na rynku polskim były najniższe stopy procentowe notowane od 1998 r. tj. na poziomie 0,10 w skali rocznej (stopa referencyjna). Jest to jeden ze sposób radzenia sobie ze skutkami ekonomicznymi spowodowanymi pandemią SARS-CoV-2, poprzez ożywienie strefy inwestycji. Niskie stopy procentowe mają za zadanie zniechęcić do oszczędzania i trzymania pieniędzy w banku.

Co niskie stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców?

Na stopy procentowe szczególną uwagę zwracają przede wszystkim banki udzielając kredytów oraz kredytobiorcy. Rata kredytowa zmienia się pod wpływem WIBOR-u, na którego wpływ mają stopy procentowe, im niższe stopy procentowe tym niższa rata kredytu. Taka sytuacja dodatkowo mobilizuje do zakupu nieruchomości. Po pierwsze nie opłaca się już trzymać oszczędności na lokacie, a po drugie kredyty wydają się być tańsze. To nakręca bańkę cenową nieruchomości - duży popyt na nieruchomości wpływa na ich wyższą cenę.

Wzrost kosztów zakupu

Homeoffice sprawił, że popyt na nowe powierzchnie nieruchomości komercyjnych drastycznie spadł (o 35%). Pracownicy coraz częściej zostają w domu. Okazało się, że ich praca jest tak samo wartościowa jak by pracowali z biura, a jednocześnie jest tańsza bowiem nie trzeba ponosić opłat utrzymania miejsca pracy. Ten trend również wpłynął na wzrost cen nieruchomości mieszkalnych co skutkuje wzrostem kosztów ich zakupu. Ludzie przenoszą się z mieszkań w dużych miastach i kupują domy z ogrodem poza miastem, z obawy przed ponownym lockdownem.

Pęknięcie bańki cenowej na rynku nieruchomości

Największe zagrożenie pojawia się jednak w sytuacji pęknięcia bańki cenowej. Wiąże się to bowiem najczęściej z załamaniem w całej gałęzi. Bańka cenowa na rynku mieszkaniowym jest szczególnie niebezpieczna, bowiem negatywne skutki jej pęknięcia potęgowane są irracjonalnym zachowanie inwestorów z dużym kapitałem ekonomicznym. Pęknięcie bańki cenowej może okazać się bardzo dotkliwe również dla osób fizycznych. Mieszkania stanowią bardzo duży wydatek dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Co więcej ich zakup w przeważającej większości posiłkowany jest kredytem hipotecznym. W momencie pęknięcia bańki nieruchomości, a co za tym idzie znacznego spadku ich cen, może dojść do istotnego zubożenia społeczeństwa. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie bańki cenowe kończą się destabilizacją systemu gospodarczego. Sporo zależy od samych banków oraz zachowania inwestorów.

O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Czy bańka na rynku nieruchomości pęknie w 2021?.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zajrzyj do sklepu

Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 22 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności

795-846-132

biuro@lexinvest.pl

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa

SOCIAL MEDIA

NA SKRÓTY

OFERTA