Wersja polska Wersja angielska
MENU
Jesteś tutaj: Blog Co powinien zawierać raport z umowy deweloperskiej sporządzony przez prawnika nieruchomości?

Co powinien zawierać raport z umowy deweloperskiej sporządzony przez prawnika nieruchomości?

19:58, dnia 20 lipiec 2021r.
Kategoria:Blog
503
0

Nierówność stron

Warto rozpocząć od tego, że dla dewelopera pracuje cały zespół prawników, którzy mają za zadanie jak najlepiej zadbać o jego interes i ochronić dewelopera przed ewentualnymi roszczeniami (w tym również Twoimi).

Weryfikując umowy deweloperskie, wielokrotnie spotykałam w nich tzw. klauzule niedozwolone. Są to postanowienia niekorzystne dla konsumenta, które polskie prawo (a dokładnie kodeks cywilny) zabrania używać. Dlaczego wciąż pojawiają się w umowach? Bo większość kupujących nie zwraca na nie uwagi, myśląc, że skoro umowę przygotował deweloper, to musi ona być zgodna z prawem. Sprawdzenie umowy deweloperskiej przez prawników od nieruchomości z Kancelarii LexInvest obejmuje m.in. wskazanie wszystkich tego typu niedozwolonych postanowień.

Co jeszcze powinna zawierać analiza umowy deweloperskiej?

Wskazanie niekorzystnych zapisów umowy

Prawnik od nieruchomości powinien wychwycić nie tylko klauzule niedozwolone, ale również wszystkie zapisy, które nawet potencjalnie mogą być dla kupującego niekorzystne. LexInvest jest Kancelarią prawną od nieruchomości, która specjalizuje się w opracowywaniu tego typu raportów.

W raporcie, który powstanie po weryfikacji umowy deweloperskiej, najczęściej takich uwag jest kilkanaście, zdarzają się przypadki, że nawet i kilkadziesiąt (jeżeli umowa jest bardzo niekorzystna dla kupującego). Czy umowa przewiduje zwrot zaliczki, gdy nie dostaną Państwo kredytu? Czy wpłacane środki są w odpowiedni sposób chronione? W jakich sytuacjach kupujący może utracić gwarancję?

To tylko niektóre z zagadnień branych pod uwagę przy sprawdzaniu umowy deweloperskiej.

Podkreślenie, co powinni Państwo jeszcze sprawdzić

Sama weryfikacja umowy deweloperskiej to jeszcze nie wszystko. Często zdarza się, że oświadczenia składane przez sprzedającego nie są do końca zgodne ze stanem faktycznym. Niekoniecznie musi to wynikać ze złej woli dewelopera – czasami po prostu niektóre zmiany odbywają się bez jego wiedzy. Z praktyki naszej Kancelarii od nieruchomości wynika, że przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej warto zwrócić szczególną uwagę na:

- pozwolenie na budowę (Czy jest ostateczne? Czy nie zostało zaskarżone do sądu administracyjnego?)
- oświadczenia sprzedającego (Czy posiada zaległości podatkowe? Czy w mieszkaniu na pewno nie jest prowadzona działalność gospodarcza?)
- stan ksiąg wieczystych (Czy wpisy wskazane w treści umowy deweloperskiej są aktualne? Jeżeli w treści księgi wieczystej są wzmianki – jakie ryzyko niosą dla kupującego?)

To tylko niektóre z cennych wskazówek, jakie mogą się znaleźć w raporcie przygotowanym przez prawnika od nieruchomości. Odpowiedzi na te pytania, wynikające z analizy umowy deweloperskiej, są bardzo ważne. Przykładowe, jeżeli pozwolenia na budowę nie jest ostateczne lub zostało zaskarżone do sądu administracyjnego, mogą Państwo w konsekwencji stracić kupioną nieruchomość. Takie przypadki niestety się zdarzają, szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na mieszkania przewyższa podaż.

Określenie, co mogą Państwo jeszcze z deweloperem negocjować

Istnieje wiele kwestii, które można z deweloperem negocjować. Na co warto zwrócić uwagę i jaki może być zakres tych negocjacji – w tym pomoże raport przygotowany przez prawnika z kancelarii prawnej od nieruchomości. Przykładowo, w otrzymanym raporcie zostaną wskazane m.in.:

- Czy wysokość kar umownych jest dla Państwa bezpieczna?
- Co oznacza określony w umowie „stan deweloperski”?
- Czy umowa nie przewiduje zbyt odległego terminu odbioru mieszkania?

Tego typu postanowienia mogą Państwo jeszcze z deweloperem uzgodnić. Prawnik od nieruchomości podpowie Państwu w raporcie, na co zwrócić szczególną uwagę i dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnego stresu.

Czy mając w rękach taki raport, nie poczuliby się Państwo bezpieczniej kupując mieszkanie?

Ile czasu trwa sprawdzenie umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska liczy najczęściej kilkadziesiąt stron. Prawnik od nieruchomości na weryfikację umowy deweloperskiej potrzebuje najczęściej 2-3 dni robocze. Dlatego też projekt umowy najlepiej wysłać do kancelarii prawnej od nieruchomości LexInvest minimum 7 dni przed umówionym terminem jej podpisania u notariusza.

Zadzwoń: 795-846-132