Wersja polska Wersja angielska
MENU
Jesteś tutaj: Blog Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

12:56, dnia 24 czerwiec 2021r.
Kategoria:Blog
646
0

Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z olbrzymią ekscytacją, ale także z niepokojem, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Przed zakupem mieszkania zobowiązani jesteśmy podpisać odpowiednie dokumenty, jak umowa przedwstępna lub deweloperska. Czym różnią się te dwa typy umów? Kiedy umowa deweloperska, a kiedy przedwstępna?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

Umowę deweloperską, a także umowę przedwstępną stosuje się w zależności od sytuacji. Umowa przedwstępna może być podpisana z każdym, od którego chcemy zakupić mieszkanie (nie musi to być deweloper). Umowę przedwstępną zaleca się, jeżeli deweloper ukończył już budowę, a nieruchomość została oddana do użytkowania. W przypadku umowy deweloperskiej, do jej zawarcia dochodzi, gdy nieruchomość jest dopiero budowana. Wówczas w umowie deweloperskiej, deweloper zobowiązuje się, że wybuduje konkretne mieszkanie lub dom, którego własność zostanie przeniesiona na kupującego.

Umowa przedwstępna zamiast deweloperskiej?

Czy zatem może być zawarta umowa przedwstępna zamiast deweloperskiej? Niestety nie. Jeżeli bowiem nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana, deweloper nie może zobowiązać się do przeniesienia własności, bez jednoczesnego zobowiązania się do wcześniejszego wybudowania nieruchomości.

Obie umowy mają za cel ostatecznie doprowadzić do przeniesienia własności nieruchomości na kupującego, jednak żadna z nich nie wywołuje definitywnie takiego skutku. Oznacza to, że aby stać się właścicielem nieruchomości, należy zawrzeć dodatkową umowę, w której własność mieszkania lub domu zostanie przeniesiona na kupującego. W przypadku umowy przedwstępnej, musi ona zawierać jedynie przedmiot umowy (tj. wskazywać nieruchomość, która ma zostać sprzedana), cenę oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Odmienna sytuacja jest w przypadku umowy deweloperskiej, która musi posiadać wszystkie elementy wskazane w przepisach prawa. Brak któregokolwiek z tychże postanowień, powoduje brak ważności zawartej umowy.

Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy umową przedwstępną oraz umową deweloperską jest fakt, że druga z nich musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, podczas gdy umowa przedwstępna może, (ale nie musi) być zawierana przed notariuszem. W związku z powyższym, w przypadku zawarcia umowy deweloperskiej, należy liczyć się z wyższymi kosztami. Należą do nich: opłata notarialna, podatek VAT oraz opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym. Opłata notarialna za podpisanie umowy deweloperskiej jest dzielona pomiędzy dewelopera oraz kupującego. Należy pamiętać, że taksa notarialna stanowi najwyższy z kosztów, bowiem zależy od wartości nieruchomości.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę? 

Należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy, bez względu na to jaką umowę podpisujemy. W tym celu warto skonsultować się z prawnikiem, który zaopiniuje umowę, wskaże, jakie ma mankamenty oraz jakie może nieść negatywne konsekwencje dla kupującego, a także doradzi co ewentualnie warto zmienić w umowie.

LEXINVEST posiada wieloletnie doświadczenie przy zawieraniu tego typu aktów. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do umowy deweloperskiej lub przedwstępnej, warto skontaktować się z profesjonalistą, bowiem umowa może zawierać niejednoznaczne zapisy lub niezrozumiałe postanowienia, które mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne dla kupującego. Opinia doświadczonego prawnika pozwoli wyeliminować wszelkie wątpliwe zapisy, by w pełni zabezpieczyć kupującego.