Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?

Zakup mieszkania wiąże się nie tylko z olbrzymią ekscytacją, ale także z niepokojem, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Przed zakupem mieszkania zobowiązani jesteśmy podpisać odpowiednie dokumenty, jak umowa przedwstępna lub deweloperska. Czym różnią się te dwa typy umów? Kiedy umowa deweloperska, a kiedy przedwstępna?

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

Umowę deweloperską, a także umowę przedwstępną stosuje się w zależności od sytuacji. Umowa przedwstępna może być podpisana z każdym, od którego chcemy zakupić mieszkanie (nie musi to być deweloper). Umowę przedwstępną zaleca się, jeżeli deweloper ukończył już budowę, a nieruchomość została oddana do użytkowania. W przypadku umowy deweloperskiej, do jej zawarcia dochodzi, gdy nieruchomość jest dopiero budowana. Wówczas w umowie deweloperskiej, deweloper zobowiązuje się, że wybuduje konkretne mieszkanie lub dom, którego własność zostanie przeniesiona na kupującego.

Skontaktuj się

lexinwestzdjecie6
umowydeweloperskielexinvest h 63d39e42cfb05

Dobry prawnik od nieruchomości Warszawa - poleca się kancelaria prawna LexInvest

Warszawa to piękne, ale drogie miejsce do życia. Dlatego, aby zminimalizować ponoszone przez Państwa (i tak już wysokie koszty zakupu), a także w pełni zabezpieczyć przed ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z podpisania niekorzystnie skonstruowanej umowy warto skorzystać z usuług dobrego prawnika w Warszawie.

Kancelaria prawna ds. nieruchomości LexInvest proponuje kilka pakietów pomocy. Najprościej ujmując, można je podzielić na cztery grupy: basic, normal, max oraz indywidualne (tu wycena zależy od ilości zadań). Usługi różnią się zarówno ceną jak i zakresem proponowanych w ich ramach świadczeń. W celu dobrania odpowiedniego, jak najlepiej dopasowanego do Państwa potrzeb pakietu, proszę o wcześniejszy kontakt. Wspólnie ustalimy optymalny zasięg pomocy i warunki współpracy.

Skontaktuj się

[O-MNIE]

Umowa przedwstępna zamiast deweloperskiej?

Czy zatem może być zawarta umowa przedwstępna zamiast deweloperskiej? Niestety nie. Jeżeli bowiem nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana, deweloper nie może zobowiązać się do przeniesienia własności, bez jednoczesnego zobowiązania się do wcześniejszego wybudowania nieruchomości.

Obie umowy mają za cel ostatecznie doprowadzić do przeniesienia własności nieruchomości na kupującego, jednak żadna z nich nie wywołuje definitywnie takiego skutku. Oznacza to, że aby stać się właścicielem nieruchomości, należy zawrzeć dodatkową umowę, w której własność mieszkania lub domu zostanie przeniesiona na kupującego. W przypadku umowy przedwstępnej, musi ona zawierać jedynie przedmiot umowy (tj. wskazywać nieruchomość, która ma zostać sprzedana), cenę oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Odmienna sytuacja jest w przypadku umowy deweloperskiej, która musi posiadać wszystkie elementy wskazane w przepisach prawa. Brak któregokolwiek z tychże postanowień, powoduje brak ważności zawartej umowy.

Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy umową przedwstępną oraz umową deweloperską jest fakt, że druga z nich musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, podczas gdy umowa przedwstępna może, (ale nie musi) być zawierana przed notariuszem. W związku z powyższym, w przypadku zawarcia umowy deweloperskiej, należy liczyć się z wyższymi kosztami. Należą do nich: opłata notarialna, podatek VAT oraz opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym. Opłata notarialna za podpisanie umowy deweloperskiej jest dzielona pomiędzy dewelopera oraz kupującego. Należy pamiętać, że taksa notarialna stanowi najwyższy z kosztów, bowiem zależy od wartości nieruchomości.

Skontaktuj się

postepowanie cywilne
lexzdjecie7

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę? 

Należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy, bez względu na to jaką umowę podpisujemy. W tym celu warto skonsultować się z prawnikiem, który zaopiniuje umowę, wskaże, jakie ma mankamenty oraz jakie może nieść negatywne konsekwencje dla kupującego, a także doradzi co ewentualnie warto zmienić w umowie.

LEXINVEST posiada wieloletnie doświadczenie przy zawieraniu tego typu aktów. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do umowy deweloperskiej lub przedwstępnej, warto skontaktować się z profesjonalistą, bowiem umowa może zawierać niejednoznaczne zapisy lub niezrozumiałe postanowienia, które mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne dla kupującego. Opinia doświadczonego prawnika pozwoli wyeliminować wszelkie wątpliwe zapisy, by w pełni zabezpieczyć kupującego.

Skontaktuj się

Analiza umów deweloperskich - KONTAKT

O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym się różnią?.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 10 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności

795-846-132

biuro@lexinvest.pl

ul. Wronia 45
00-444 Warszawa

SOCIAL MEDIA

NA SKRÓTY

OFERTA