Wersja polska Wersja angielska
MENU
Jesteś tutaj: Blog 3 błędy przy zakupie mieszkania, przez które możesz stracić najwięcej

3 błędy przy zakupie mieszkania, przez które możesz stracić najwięcej

12:51, dnia 14 czerwiec 2021r.
Kategoria:Blog
172
0

Wiele osób kupujących mieszkanie przy wyborze kieruje się głównie lokalizacją i ceną, wyliczając naszą zdolność kredytową. Pozostałe kwestie bardzo często schodzą na dalszym plan. Tymczasem tematy takiej jak stan prawny nieruchomości, księga wieczysta czy dokładna analizy umowy powinny znajdować się na liście naszych priorytetów. Podobnie, powinniśmy bardzo szczegółowa dopytać o wszelkie dodatkowe (lub ukryte) koszty transakcji.
Przez jakie błędy kupujący może stracić najwięcej? Poniżej przedstawię trzy najczęstsze przekonania, które mogą spowodować nie lada kłopoty.

Notariusz zastąpi prawnika

Notariusz powinien czuwać nad tym, aby transakcja przebiegła zgodnie z prawem. Jego zadaniem nie jest doradzanie żadnej ze stron czy wskazywanie zagrożeń dla kupującego wynikających z umowy. Notariusz nie zweryfikuje rzetelności dewelopera, czy niekorzystnych dla Ciebie zapisów umowy.
W akcie notarialnym zostanie wskazany aktualny stan księgi wieczystej, natomiast notariusz nie dokona analizy poprawności stanu prawnego takiej nieruchomości czy też nie zweryfikuje za nas dokumentów znajdujących się w księdze wieczystej. Oto musimy już zadbać sami.
Pamiętajmy o tym, że notariusze też czasami popełniając błędy. Te jednak najczęściej wychodzą na jaw dopiero po latach.

Pracownik dewelopera służy pomocą

To prawda – ale niekoniecznie Tobie. Przecież pracuje dla dewelopera… Trudno wymagać od niego, aby chronił przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo. Z całą pewnością nie powie nam wprost o dodatkowych albo ukrytych kosztach transakcji. Dlatego tez warto skorzystać z usług niezależnego doradcy. Za niedopowiedziane lub przemilczane przez dewelopera ważne fakty możesz w konsekwencji sporo zapłacić – nie tylko pieniędzmi, ale i stresem.

Wystarczy przeczytać dokumenty

Z ostateczną wersją dokumentów zapoznajemy się najczęściej dopiero u notariusza. Przed tym niezależny prawnik powinien dokładnie sprawdzić umowę deweloperską, umowę ostateczną sprzedaży nieruchomości oraz wszelkie inne dokumenty związane z transakcją. Warto, aby z takiej analizy prawnik przedstawił Ci dokładny raport, na podstawie którego będziesz w stanie ocenić ryzyko związane z transakcją. Taki raport zawiera najczęściej kilkanaście propozycji zmian niekorzystnych dla Ciebie zapisów umowy, wskazuje również co jeszcze powinieneś sprawdzić.
Prawnik dokładnie bada stan prawny nieruchomości, analizuje księgę wieczystą oraz weryfikuje umowę. Wskazuje, przykładowo: Czy pozwolenie na budowę jest ostateczne? W jakich przypadkach możesz odstąpić od umowy? Czy umowa nie zawiera pułapek lub ukrytych kosztów transakcji? Uwierz mi – taki rzeczy jest całe mnóstwo!

Twój raport powinien zawierać również wskazanie niekorzystnych zapisów umowy. Najczęściej takich uwag jest kilkanaście, zdarzają się przypadki, że nawet i kilkadziesiąt (jeżeli umowa jest bardzo niekorzystna dla kupującego). Czy umowa przewiduje zwrot zaliczki, gdy nie dostaniesz kredytu? Jak wpłacane przez Ciebie środki są chronione? Przez jakie działania możesz utracić gwarancje?

Prawnik podpowie Ci w raporcie, na co zwrócić szczególną uwagę i dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące nieruchomości – skontaktuj się ze mną już dziś!