Wersja polska Wersja angielska
Jesteś tutaj: Blog Znaczenie nieruchomości w dobie nowej gospodarki

Znaczenie nieruchomości w dobie nowej gospodarki

Zmiany jakie zaszły w XX w., które zostały zapoczątkowane w modernizacji i industrializacji znacząco wpłynęły na wybór miejsc zamieszkania poszczególnych jednostek. Od 2006 r. można było wyraźnie dostrzec tendencję w wybieraniu przez ludność miejskich, zurbanizowanych miejsc zamieszkania. Zjawiska jakie od tego okresu zachodzą w procesie społeczno – gospodarczym oddziałują na proces urbanizacji i ceny nieruchomości w dużych obszarach zurbanizowanych. Wraz z powstawaniem nowej gospodarki zaczął coraz bardziej upowszechniać się miejski model życia. Doszło do sytuacji, gdzie większość działań społeczno – gospodarczych zaczęła zachodzić właśnie w miastach. Znaczny wpływ na ten stan rzeczy miały także działania z zakresu inwestycji celu publicznych tj. rozbudowa infrastruktury drogowej i lotniskowej. Jednakże źródła tego zjawiska należy doszukiwać się przede wszystkim w rewolucji informatycznej, a zwłaszcza rozwoju Internetu.

Centralna koncentracja ludności jest przejawem nowej ery informacji, która obecnie zaczęła wpływać na tuszowanie granic pomiędzy miastem a jego otoczeniem. Gwałtowny przepływ informacji i ich dostępność nie determinuje obecnie konieczności zamieszkiwania w dużych miastach lecz już coraz częściej w otoczeniu podmiejskim. Nowa gospodarka nie wymusza już 8 godzinnego systemu pracy i stawiania się w wyznaczonych miejscach do pracy, jest ona elastyczna dlatego współcześnie już coraz częściej można pracować z różnych obszarów kuli ziemskiej. Obecnie można dostrzec nawet tendencję do przenoszenia się ludności do bardziej zielonych, podmiejskich obszarów. Te podmiejskie obszary w znaczny sposób zyskały na wartości, przewyższając ceną nawet niektóre stolice wojewódzkie.

Z drugiej strony inwestycje w nieruchomości mogą w perspektywie czasu przestać być już tak dochodowe. Najnowszym zjawiskiem jakie można zaobserwować w urbanizacji i powstałym kryzysem ekonomicznym było masowe opuszczanie mieszkań i domów przez właścicieli. Zjawisko to zauważono w Stanach Zjednoczonych gdzie ulice i przedmieścia zaczęły z dnia na dzień pustoszeć. Poszczególne redakcje w tym „Forbes” zainteresowały się tym zjawiskiem i dokonały we własnym zakresie analiz. Po przeanalizowaniu danych pozyskanych z federalnego urzędu statystycznego opublikowano raport z dnia 3 lutego 2009 r. dotyczący stanu mieszkaniowego pod koniec roku 2008 w Stanach Zjednoczonych. Sporządzono zestawienie ukazujące stan pustostanów obejmujących 75 terytoriów miejskich w USA. Z raportu wynikało, że najczęściej porzucanym miastem był Las Vegas. Mimo tego, że w ostatnich latach Las Vegas dynamicznie się rozwijało, liczne inwestycje poczynione w mieście, uczyniły go bardzo pożądanym obszarem zamieszkania. Jednakże po załamaniu się rynku nieruchomościowego, obecnie miasto świeci pustkami. Pustoszenie lokali dotknęło coraz więcej miast w Stanach Zjednoczonych, dotyczyło milionów właścicieli nieruchomości, na całym obszarze Ameryki Północnej.

Na tym obszarze inwestowanie w nieruchomość okazało się być nietrafionym pomysłem na zysk. Przed wielkim kryzysem ludzie masowo zaciągali pożyczki na wykup nieruchomości, w szczególności w takich obszarach jak Las Vegas, Phoenix i Floryda. Jednakże ceny nieruchomości gwałtownie spadły załamując rynek i wpędzając właścicieli tych nieruchomości w głęboki kryzys ekonomiczny, z które podźwignąć się było już trudno.

Nowoczesna gospodarka znacząco wpływa na funkcję nieruchomości. W miarę swojej ewolucji powoduje istotne zmiany w jej postrzeganiu. Wpływa na jej cenę, użyteczność, a nawet lokalizację. Nowa gospodarka wraz z rozwojem inwestycji celu publicznego tj. infrastruktury drogowej i lotniskowej tworzy świat coraz mniejszym, z łatwiejszym sposobem przemieszczania się i komunikowania. Obecnie własność nieruchomości na świecie staje się coraz mniej istotna bowiem łatwość w komunikacji wychodzi na pierwszy plan. Nowa gospodarka umożliwiła pracę w każdym miejscu na świecie, natomiast rozwój infrastruktury spowodował łatwość w przemieszczaniu się. W krajach rozwiniętych Europy zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych własność nieruchomości jest coraz rzadziej spotykana. Ludzie z łatwością porzucają swoje miejsca zamieszkania aby przenieść się w zupełnie inny odległy zakątek świata. Inaczej jest jednak w Polsce, kraj potrzebuje jeszcze na to czasu. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że globalizacja i nowa gospodarka wpływają na inne spojrzenie i pojmowanie znaczenia własności nieruchomości na całym świecie.

O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Znaczenie nieruchomości w dobie nowej gospodarki.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zajrzyj do sklepu

Zadzwoń: 795-846-132