
Zakup nieruchomości przez obcokrajowca: krok po kroku do uzyskania pozwolenia w Polsce
Jednymi z najczęstszych pytań zadawanych przez klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości w Polsce są kwestie zezwolenia na nabycie nieruchomości wydawanego przez MSWiA, jak również podmiotów mających obowiązek uzyskania takiego zezwolenia. Wobec tego czy Ukrainiec może kupić mieszkanie w Polsce? Wyjaśniamy! Nabycie nieruchomości przez cudzoziemcaZakup nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce jest ograniczony ustawą z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Co do zasady, cudzoziemcy potrzebują zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych (aktualnie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) na nabycie nieruchomości w Polsce. Nabyciem nieruchomości jest nabycie prawa własności nieruchomości na podstawie każdego zdarzenia prawnego, np. umowy sprzedaży nieruchomości lub w drodze dziedziczenia. Zezwolenia wymaga także nabycie lub objęcie udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą w Polsce, będącej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, jeżeli:
Definicję cudzoziemca określa ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Za cudzoziemca uznaje się:
Obywatele UE i EOG korzystają jednak z takich samym praw jak obywatele Polski, dzięki czemu ich procedura zakupu nieruchomości jest prostsza i nie wymaga specjalnego pozwolenia.
| ![]() |
![]() | Zezwolenie na nabycie nieruchomościZezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych wydawane jest na wniosek cudzoziemca, jeżeli:
Zgodnie z art. 1a ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców okolicznościami potwierdzającymi więzi cudzoziemca z Rzeczpospolitą Polską mogą być w szczególności:
Zgodnie z art. 1a ust. 5 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców powierzchnia nieruchomości nabytych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha, zaś w przypadku nabywania nieruchomości na potrzeby prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub rolniczej powierzchnia nieruchomości powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności.
|
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty (w formie oryginału lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem):
Należy pamiętać, że organ może żądać przedstawienia również innych dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia sprawy. Jeśli procedura wydaje ci się skomplikowana i czasochłonna, zwróć się o pomoc do kancelarii specjalizującej się w prawie nieruchomości, takiej jak Lex Invest, która może przeprowadzić Cię przez każdy etap procesu! Profesjonalne wsparcie prawników zapewni sprawne i skuteczne załatwienie sprawy. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w nabyciu wymarzonej nieruchomości.
| ![]() ![]() |

O autorze
Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.
Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.
Inne z kategorii Blog






Inne z kategorii Blog






Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Zakup nieruchomości przez obcokrajowca: krok po kroku do uzyskania pozwolenia w Polsce.
Bądź pierwszy i Dodaj komentarz