
Pozwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kompletny przewodnik dla obcokrajowców
Zakup nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce jest ograniczony ustawą z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, które to przepisy mają na celu ochronę interesów państwa. Proces ten dla cudzoziemców z krajów spoza Unii Europejskiej (UE), Szwajcarii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) obejmuje uzyskanie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Kim jest cudzoziemiec w polskim prawie?Definicję cudzoziemca określa ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Za cudzoziemca uznaje się:
Obywatele UE, EOG i Szwajcarii korzystają jednak z takich samym praw jak obywatele Polski, dzięki czemu ich procedura zakupu nieruchomości jest prostsza i nie wymaga specjalnego pozwolenia.
| ![]() |
![]() | Zezwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemcówZezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji to kluczowy wymóg, który pozwala cudzoziemcowi na zakup nieruchomości w Polsce. Cudzoziemiec zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia przed dokonaniem transakcji, a jego brak sprawia, że zakup jest nieważny. MSWiA wydaje zgodę, jeśli:
Czy Ukrainiec może kupić mieszkanie w Polsce?Tak! Obywatele Ukrainy i inni obcokrajowcy mogą kupować nieruchomości w Polsce, ale w określonych przypadkach będą potrzebować specjalnego pozwolenia. Kupno nieruchomości przez Ukraińca nie wymaga zezwolenia, o ile taka osoba spełnia przynajmniej jedną z poniższych przesłanek:
Należy pamiętać, że powierzchnia nieruchomości nabytych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha, zaś w przypadku wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności gospodarczej.
|
Procedura uzyskania pozwoleniaAby uzyskać zezwolenie na zakup nieruchomości w Polsce, cudzoziemiec powinien złożyć odpowiedni wniosek. Nie obowiązuje jednak jego jeden przyjęty wzór. Wnioskowanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymaga załączenia wszystkich dokumentów potwierdzających okoliczności uzasadniające udzielenie zezwolenia na zakup nieruchomości. Często liczba wymaganych dokumentów jest znaczna, a cała procedura może wydawać się dla obcokrajowca skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać, że wniosek musi być sporządzony w języku polskim, a dokumenty w obcych językach powinny być przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego. W procesie opiniowania nabycia nieruchomości przez cudzoziemca bierze udział także Minister Obrony Narodowej, a w przypadku gruntów rolnych – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast w przypadku nieruchomości leśnych – Minister Środowiska. Jeśli wniosek spełnia wszystkie wymagania formalne i nie ma przeszkód do jego pozytywnego rozpatrzenia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje decyzję o udzieleniu zezwolenia na nabycie nieruchomości. Jeżeli komplet dokumentów zostanie dostarczony wraz z wnioskiem, a wszystkie organy opiniujące wydadzą swoje stanowisko w terminie, minister powinien wydać decyzję do dwóch miesięcy. Udzielone zezwolenie jest ważne przez dwa lata, w ciągu których cudzoziemiec musi dokonać zakupu danej nieruchomości. Koszt uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości wynosi 1570 zł. Kancelaria Lex Invest oferuje kompleksową pomoc w przygotowaniu i składaniu wniosków o uzyskanie zezwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemców, wspierając klientów na każdym etapie – od wypełnienia dokumentacji po kontakt z organami. Skorzystanie z usług Lex Invest to gwarancja profesjonalizmu. Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy Ci zrealizować plany inwestycyjne w Polsce.
| ![]() |

O autorze
Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.
Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.
Inne z kategorii Blog






Inne z kategorii Blog






Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Pozwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kompletny przewodnik dla obcokrajowców.
Bądź pierwszy i Dodaj komentarz