Wersja polska Wersja angielska
MENU
Jesteś tutaj: Blog Pozwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kompletny przewodnik dla obcokrajowców

Pozwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kompletny przewodnik dla obcokrajowców

Zakup nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce jest ograniczony ustawą z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, które to przepisy mają na celu ochronę interesów państwa. Proces ten dla cudzoziemców z krajów spoza Unii Europejskiej (UE), Szwajcarii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) obejmuje uzyskanie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). 

Kim jest cudzoziemiec w polskim prawie?

Definicję cudzoziemca określa ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Za cudzoziemca uznaje się:

  • osobę fizyczną, która nie posiada polskiego obywatelstwa,
  • osobę prawną mającą siedzibę za granicą,
  • spółkę nieposiadającą osobowości prawnej, której założycielem jest cudzoziemiec, również z siedzibą za granicą,
  • osoby prawne i spółki handlowe bez osobowości prawnej, które mają siedzibę w Polsce, ale pozostają pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą cudzoziemców.

Obywatele UE, EOG i Szwajcarii korzystają jednak z takich samym praw jak obywatele Polski, dzięki czemu ich procedura zakupu nieruchomości jest prostsza i nie wymaga specjalnego pozwolenia.

Skontaktuj się

prawo nieruchomosci
magdalena durlik olszewska

Zezwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemców

Zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji to kluczowy wymóg, który pozwala cudzoziemcowi na zakup nieruchomości w Polsce. Cudzoziemiec zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia przed dokonaniem transakcji, a jego brak sprawia, że zakup jest nieważny. MSWiA wydaje zgodę, jeśli:

  1. nabycie nieruchomości nie zagraża bezpieczeństwu państwa ani porządkowi publicznemu,
  2. nie będą sprzeciwiać się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa,
  3. cudzoziemiec wykaże, że posiada więzi z Polską (np. pracę, małżonka Polaka lub inny dowód związania z krajem).

Czy Ukrainiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Tak! Obywatele Ukrainy i inni obcokrajowcy mogą kupować nieruchomości w Polsce, ale w określonych przypadkach będą potrzebować specjalnego pozwolenia. Kupno nieruchomości przez Ukraińca nie wymaga zezwolenia, o ile taka osoba spełnia przynajmniej jedną z poniższych przesłanek: 

  • nabywa samodzielny lokal mieszkalny,
  • nabywa nieruchomość zamieszkując w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 5 lat od udzielenia jej zezwolenia na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • nabywa nieruchomość będąc małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia jej zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, która to nieruchomość w wyniku nabycia stanowić będzie wspólność ustawową małżonków.

Należy pamiętać, że powierzchnia nieruchomości nabytych przez cudzoziemca w celu zaspokojenia jego potrzeb życiowych nie może przekroczyć 0,5 ha, zaś w przypadku wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, powinna być uzasadniona rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z charakteru wykonywanej działalności gospodarczej.

Skontaktuj się

Procedura uzyskania pozwolenia

Aby uzyskać zezwolenie na zakup nieruchomości w Polsce, cudzoziemiec powinien złożyć odpowiedni wniosek. Nie obowiązuje jednak jego jeden przyjęty wzór. Wnioskowanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymaga załączenia wszystkich dokumentów potwierdzających okoliczności uzasadniające udzielenie zezwolenia na zakup nieruchomości.

Często liczba wymaganych dokumentów jest znaczna, a cała procedura może wydawać się dla obcokrajowca skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać, że wniosek musi być sporządzony w języku polskim, a dokumenty w obcych językach powinny być przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego.

W procesie opiniowania nabycia nieruchomości przez cudzoziemca bierze udział także Minister Obrony Narodowej, a w przypadku gruntów rolnych – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast w przypadku nieruchomości leśnych – Minister Środowiska. Jeśli wniosek spełnia wszystkie wymagania formalne i nie ma przeszkód do jego pozytywnego rozpatrzenia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje decyzję o udzieleniu zezwolenia na nabycie nieruchomości.

Jeżeli komplet dokumentów zostanie dostarczony wraz z wnioskiem, a wszystkie organy opiniujące wydadzą swoje stanowisko w terminie, minister powinien wydać decyzję do dwóch miesięcy. Udzielone zezwolenie jest ważne przez dwa lata, w ciągu których cudzoziemiec musi dokonać zakupu danej nieruchomości.

Koszt uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości wynosi 1570 zł.

Kancelaria Lex Invest oferuje kompleksową pomoc w przygotowaniu i składaniu wniosków o uzyskanie zezwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemców, wspierając klientów na każdym etapie – od wypełnienia dokumentacji po kontakt z organami. Skorzystanie z usług Lex Invest to gwarancja profesjonalizmu. Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy Ci zrealizować plany inwestycyjne w Polsce.

Skontaktuj się

adwokat durlik olszewska 
O autorze

O autorze

Nazywam się Magdalena Durlik-Olszewska. Jestem prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości.

Pomagam firmom i prywatnym inwestorom w procesie związanym z nabyciem nieruchomości. Dbam o ich bezpieczeństwo, dokładnie weryfikując umowy i wskazując na możliwe zagrożenia w całym procesie inwestycyjnym.

Skontaktuj się ze mną   Więcej o mnie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu Pozwolenie na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kompletny przewodnik dla obcokrajowców.

Bądź pierwszy i Dodaj komentarz

Zadzwoń: 795-846-132
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 795-846-132
Nie odbieramy? Musimy być zajęci. Zostaw niżej swój numer telefonu, a oddzwonimy tak szybko jak to możliwe.

Jesteś 5 osobą, która uzupełniła dziś ten formularz.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lexinvest doradztwo prawne Magdalena Durlik-Olszewska (ul. Wronia 45 lok. 175, 00-870 Warszawa) danych podanych w formularzu w celu odpowiedzi na zgłoszenie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności